A.K. Müzik Yapım

Üç Denizin Sesi/ Tekfen Filarmoni Orkestrası

Bookmark and Share
25.09.2006
Tekfen Filarmoni Orkestrası, kültürel farklılıkları müzik yoluyla zenginliğe dönüştürmeye devam ediyor. Yerel enstrümanları klasik müzikle birleştirerek büyüleyici bir müzikal zenginlik yakalayan Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın 6 Nisan 2005 tarihinde Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'de, Şef Saim Akçıl yönetiminde verdiği Üç Denizin Sesi konserinin kaydı A.K. Müzik tarafından müzikseverlere sunuluyor. Ekonomik, politik ve sosyal gerilimlerin yaşandığı bir bölgede dostluk ve barış yolunda atılmış bir adım, Tekfen Filarmoni Orkestrası. Orkestra, klasik müzik repertuarının yanı sıra Doğu Avrupa'dan Hazar Denizi'ne uzanan geniş bir coğrafyanın bestecilerinden derlenen özgün programları ve yerel müzik aletleriyle Üç Denizin Sesi'ni dünyaya duyuruyor…Azerbaycan'dan kemança, Özbekistan'dan çang, Rusya'dan domra, Suriye'den ud, Bulgaristan'dan kaval, Kazakistan'dan kılkobuz, Ukrayna'dan bandura, Gürcistan'dan salmuri, Yunanistan'dan buzuki ve Türkiye'den bağlama, ney ve kanunun batının senfoni orkestrasıyla bir araya geldiği Üç Denizin Sesi, Avrupa Birliği'nin barış, demokrasi ve kültürel çoğulculuk esaslarında Türkiye'nin de bu sürecin değerli bir parçası olduğunun iyi bir kanıtı.

Bu özel konserin kaydının içinde bulunduğumuz 2006 yılı içinde yayınlanmasının ise ayrı bir önemi var: Orkestranın bir oda orkestrasıyken senfonik bir topluluğa dönüşmesini sağlayan Tekfen Holding bu yıl 50.yaşını kutluyor. Böylelikle medeniyetler buluşması yolunda Tekfen Holding, küresel bir barış mesajı verdiği Üç Denizin Sesi ile kuruluşunun ellinci yıldönümünü daha büyük coşkuyla kutluyor. Bunun yanı sıra Tekfen Filarmoni Orkestrası, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Avrupa başkentlerine yapacağı çıkarmaya, farklı kültürleri birleştiren müziğiyle destek verecek. AB üyeliği müzakere çalışmalarının 1. yıldönümü çerçevesinde Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel sesini duyurmak amacıyla Türk iş adamları ile Avrupa'yı kuşatacak olan TÜSİAD, 3-5 Ekim tarihleri arasında Brüksel, Paris ve Berlin'de "Turkey@Europe_Week" isimli bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Etkinlik kapsamında Tekfen Filarmoni Orkestrası, 2 Ekim Salı günü Waterloo'da Saint Ann Kilisesi'nde, 4 Ekim Çarşamba günü Paris'te Eglise Saint Roch'da ve 5 Ekim Perşembe günü de Berlin Konzerthaus am Gendarmenmarkt'ta konserler verecek.Şef Saim Akçıl yönetiminde Ercan Irmak'ın neyi, Göksel Baktagir'in kanunu, Yurdal Tokcan'ın udu, Şefika Eyvazova'nın kemançası ve İlyas Mirzayev'in piyanosuyla üç denizin birbirinden değerli sanatçılarından kurulu Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın Adel Gerai'den İlyas Mirzayev'e, Ulvi Cemal Erkin'den Dede Efendi'ye uzanarak Brüksel'i çınlattıkları sese, Üç Denizin Sesi'ne siz de kulak verin!

Haber Görselleri
str_FileName
Arşiv
Feedburner E-Bülten
Feedburner e-bülten listemize abone olun, yeni albüm ve haberleri ilk siz öğrenin.
E-Posta:
Önemli!
 • Lütfen açılan pencereye onay kodunu yazınız.
 • Üyelik e-posta onayı gerektirmektedir. Üyeliğinizin aktif olabilmesi için e-postanıza gönderilen onay linkini tıklamayı unutmayınız.
 • En Çok Satanlar
    In Concert (w/Zubin Mehta) In Concert (w/Zubin Mehta)
  Güher & Süher Pekinel
    Dream A Little Dream Dream A Little Dream
  Pink MartiniThe Von Trapps
    Beethoven: Piano Con. No.3, Piano Son. Nos.32-14 Beethoven: Piano Con. No.3, Piano Son. Nos.32-14
  Fazıl Say
    The Collection The Collection
  Katie Melua
    Bizim Adalar Bizim Adalar
  Nedim HazarVassiliki Papageorgiou
    Get Happy Get Happy
  Pink Martini
    Bir Parça Ay Biraz Kuş Bir Parça Ay Biraz Kuş
  Çağıl Kaya
    Sayat-Nova: Songs of my Ancestors Sayat-Nova: Songs of my Ancestors
  Armen Donelian
    Bizim Adalar (Film) Bizim Adalar (Film)
  Nedim Hazar
    Piece by Piece - Special Bonus Edition Piece by Piece - Special Bonus Edition
  Katie Melua
  A.K. Müzik © 2005 - 2011
  Bu sayfa 47,36328 milisaniye'de üretildi.