A.K. Müzik Yapım

Üç Denizin Sesi/ Tekfen Filarmoni Orkestrası

Bookmark and Share
25.09.2006
Tekfen Filarmoni Orkestrası, kültürel farklılıkları müzik yoluyla zenginliğe dönüştürmeye devam ediyor. Yerel enstrümanları klasik müzikle birleştirerek büyüleyici bir müzikal zenginlik yakalayan Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın 6 Nisan 2005 tarihinde Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'de, Şef Saim Akçıl yönetiminde verdiği Üç Denizin Sesi konserinin kaydı A.K. Müzik tarafından müzikseverlere sunuluyor. Ekonomik, politik ve sosyal gerilimlerin yaşandığı bir bölgede dostluk ve barış yolunda atılmış bir adım, Tekfen Filarmoni Orkestrası. Orkestra, klasik müzik repertuarının yanı sıra Doğu Avrupa'dan Hazar Denizi'ne uzanan geniş bir coğrafyanın bestecilerinden derlenen özgün programları ve yerel müzik aletleriyle Üç Denizin Sesi'ni dünyaya duyuruyor…Azerbaycan'dan kemança, Özbekistan'dan çang, Rusya'dan domra, Suriye'den ud, Bulgaristan'dan kaval, Kazakistan'dan kılkobuz, Ukrayna'dan bandura, Gürcistan'dan salmuri, Yunanistan'dan buzuki ve Türkiye'den bağlama, ney ve kanunun batının senfoni orkestrasıyla bir araya geldiği Üç Denizin Sesi, Avrupa Birliği'nin barış, demokrasi ve kültürel çoğulculuk esaslarında Türkiye'nin de bu sürecin değerli bir parçası olduğunun iyi bir kanıtı.

Bu özel konserin kaydının içinde bulunduğumuz 2006 yılı içinde yayınlanmasının ise ayrı bir önemi var: Orkestranın bir oda orkestrasıyken senfonik bir topluluğa dönüşmesini sağlayan Tekfen Holding bu yıl 50.yaşını kutluyor. Böylelikle medeniyetler buluşması yolunda Tekfen Holding, küresel bir barış mesajı verdiği Üç Denizin Sesi ile kuruluşunun ellinci yıldönümünü daha büyük coşkuyla kutluyor. Bunun yanı sıra Tekfen Filarmoni Orkestrası, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Avrupa başkentlerine yapacağı çıkarmaya, farklı kültürleri birleştiren müziğiyle destek verecek. AB üyeliği müzakere çalışmalarının 1. yıldönümü çerçevesinde Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel sesini duyurmak amacıyla Türk iş adamları ile Avrupa'yı kuşatacak olan TÜSİAD, 3-5 Ekim tarihleri arasında Brüksel, Paris ve Berlin'de "Turkey@Europe_Week" isimli bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Etkinlik kapsamında Tekfen Filarmoni Orkestrası, 2 Ekim Salı günü Waterloo'da Saint Ann Kilisesi'nde, 4 Ekim Çarşamba günü Paris'te Eglise Saint Roch'da ve 5 Ekim Perşembe günü de Berlin Konzerthaus am Gendarmenmarkt'ta konserler verecek.Şef Saim Akçıl yönetiminde Ercan Irmak'ın neyi, Göksel Baktagir'in kanunu, Yurdal Tokcan'ın udu, Şefika Eyvazova'nın kemançası ve İlyas Mirzayev'in piyanosuyla üç denizin birbirinden değerli sanatçılarından kurulu Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın Adel Gerai'den İlyas Mirzayev'e, Ulvi Cemal Erkin'den Dede Efendi'ye uzanarak Brüksel'i çınlattıkları sese, Üç Denizin Sesi'ne siz de kulak verin!

Haber Görselleri
str_FileName
Arşiv
Feedburner E-Bülten
Feedburner e-bülten listemize abone olun, yeni albüm ve haberleri ilk siz öğrenin.
E-Posta:
Önemli!
 • Lütfen açılan pencereye onay kodunu yazınız.
 • Üyelik e-posta onayı gerektirmektedir. Üyeliğinizin aktif olabilmesi için e-postanıza gönderilen onay linkini tıklamayı unutmayınız.
 • En Çok Satanlar
    Get Happy Get Happy
  Pink Martini
    Concert in Athens Concert in Athens
  Kim KashkashianJan Garbarek
    Somewhere Somewhere
  Keith Jarrett
    Manu Katche Manu Katche
  Manu Katche
    La Notte La Notte
  Ketil Bjornstad
    Bir Kedi Kara Bir Kedi Kara
  Tamer Temel
    Illusions Illusions
  Ibrahim Maalouf
    Adam's Lament Adam's Lament
  Arvo Part
    The Book of Chet The Book of Chet
  Luciana Souza
    Saturday Morning Saturday Morning
  Ahmad Jamal
  A.K. Müzik © 2005 - 2011
  Bu sayfa 46,875 milisaniye'de üretildi.