A.K. Müzik Yapım

Levent Yıldırım’ın yeni albümü Neverland Fusion şimdi Türkiye’de

Bookmark and Share
18.08.2007
Ritm ağacı’ olarak nitelediği ağabeyi Mısırlı Ahmet ile birlikte günümüzde darbukanın dünya çapında zirvedeki ismi Levent Yıldırım’ın, yeni albümü Neverland Fusion dinleyicilerinin havsala sınırlarına meydan okumaya hazırlanıyor. Mısır ve Türk darbuka gelenekleri ile Hint tabla ustaları Alla Rakha ve Zakir Hussain’den esinlenen Levent Yıldırım, iki tekniği bir araya getirip sonsuzluğa uzanan ritmleriyle bu kez meraklılarını olmayan ülkenin füzyonuna davet ediyor. Geleneksel darbuka icrasından farklı olarak gerek temel ritm gerekse tremololar için iki elini eşit olarak kullanan Levent Yıldırım’ın teknik performansı ve virtüözitesi müziğin de önceliğini canlı tutuyor. Ağabeyi Mısırlı Ahmet tarafından ‘sound, duygu, solo, teknik ve ritmsel konsepti ile geleceğin ve evrenselliğin sembolü’ diye tanımlanan Levent YıldırımNeverland Fusion ile ritmlerin, ezgilerin, elektrik ve akustik enstrümanların birlikteliği ile modern ve gelenekselin birbiri içinde eridiği bir müzikal estetik sunuyor. Kalıcı olmaya çalışmanın tutuculuğun başlangıcı olduğuna inanan Levent Yıldırım bu fikirden hareketle müzik ve darbukayla kurduğu ilişkiyi şu şekilde açıklıyor: “Ne darbuka bana ait bir enstrüman, ne de bulunduğum maddi dünya. Eğer bir katkım olacaksa müziğe ve darbukaya ancak bu beni mutlu kılar.” Bu bağlamda Levent Yıldırım’ın Neverland Fusion ile müziğe ve enstrümanına bulunduğu katkı onu epey mutlu edeceğe benzer.

Levent Yıldırım’ın darbuka, bendir ve zili seslendirdiği kayıtta İsmail Tunçbilek(elektro&akustik bağlama), Nuri Karademirli(ud), Fahri Karaduman(keman), Murat Berber(ney), Serkan Kaynarcalı(kanun), David Kuckermann(riqq), Sebastian Hilken(viyolonsel), DJ Gones(squash), Bekir Karaoğlan(bas program), Fred Norguet(efekt ve davul program), Devjani Ddda Ayaz Kapli(vokal) gibi müzisyenlerin de imzası var. Ortaya çıkan sonuç, John McLaughlin-Zakir Hussain’in Shakti’si ile karşılaştırılabilecek kimi zaman sessiz ve düşünceli ama daima heyecan verici bir iç yolculuğa davet eden enerjik, renkli ve büyüleyici bir müzik. Müziğin yanı sıra Neverland Fusion’ın bir diğer sürprizi ise seyri doyumsuz bir Levent Yıldırım performansı içeren bonus video klip DVD. Kaçırılmaması gereken bir müzik yolculuğu!
Haber Görselleri
str_FileName
Arşiv
Feedburner E-Bülten
Feedburner e-bülten listemize abone olun, yeni albüm ve haberleri ilk siz öğrenin.
E-Posta:
Önemli!
 • Lütfen açılan pencereye onay kodunu yazınız.
 • Üyelik e-posta onayı gerektirmektedir. Üyeliğinizin aktif olabilmesi için e-postanıza gönderilen onay linkini tıklamayı unutmayınız.
 • En Çok Satanlar
    In Concert (w/Zubin Mehta) In Concert (w/Zubin Mehta)
  Güher & Süher Pekinel
    Dream A Little Dream Dream A Little Dream
  Pink MartiniThe Von Trapps
    Beethoven: Piano Con. No.3, Piano Son. Nos.32-14 Beethoven: Piano Con. No.3, Piano Son. Nos.32-14
  Fazıl Say
    The Collection The Collection
  Katie Melua
    Bizim Adalar Bizim Adalar
  Nedim HazarVassiliki Papageorgiou
    Get Happy Get Happy
  Pink Martini
    Bir Parça Ay Biraz Kuş Bir Parça Ay Biraz Kuş
  Çağıl Kaya
    Sayat-Nova: Songs of my Ancestors Sayat-Nova: Songs of my Ancestors
  Armen Donelian
    Bizim Adalar (Film) Bizim Adalar (Film)
  Nedim Hazar
    Piece by Piece - Special Bonus Edition Piece by Piece - Special Bonus Edition
  Katie Melua
  A.K. Müzik © 2005 - 2011
  Bu sayfa 47,36328 milisaniye'de üretildi.