A.K. Müzik Yapım

Eleni Karaindrou Bursa'da!

Bookmark and Share
26.03.2015
Günümüzün en önemli film ve tiyatro müziği bestecilerinden biri olan Yunan piyanist & besteci Eleni Karaindrou, her biri ayrı bir başyapıt olarak değerlendirilen “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ağlayan Çayır” gibi Theo Angelopoulos filmleri için bestelediği müziklerle dünya çapında bir hayran kitlesine sahip. Eleni Karaindrou, Akdeniz ve Balkanlar’ın yerel enstrümanları ile klasik Batı müziği enstrümanlarını birlikte kullanarak kendine has müzikal renkleriyle ülkemizde de en çok sevilen yabancı sanatçılar arasında yer alıyor.

Aslen film müziği bestecisi olarak bilinen Eleni Karaindrou, Yunanistan’da bir dağ kasabası olan Teichio’da doğdu. Hellenikon Odion’da piyano ve müzik teorisi öğrendi. 1969’da Paris’e yerleşerek, orda beş yıl boyunca etnik müzik eğitimi aldı.

Karaindrou’nun Theo Angelopoulos’la birlikte çalışmaları, 1982’de başladı ve 1991’deki “Leyleğin Geciken Adımı” (The Suspended Step of the Stork), 1995’deki “Ulis’in Bakışı”nın (Ulysses Gaze) ve 1998’deki Palm Ödüllü “Sonsuzluk ve Bir Gün”le (Eternity and A Day) devam etti. İsmi ECM’le özdeş Manfred Eicher, Karaindrou’nun müzikal birikimini albüm yapmak üzere kesti, biçti ve mix’ledi; müziği teatral perdenin arkasına alarak sihirli dokunuşlarla, yeniden yapılandırdı. Sonsuzluk ve Bir Gün filmi için yaptığı geleneksel Yunan müziğinde kullanılan çeşitli enstrümanlar ve akıldan çıkmayan geçişlerle dolu müziklerin filmlerden bağımsız olarak ayakta durabilme özelliği, sadece iyi soundtrack değil, aynı zamanda iyi müzik yaptığını ispatladı. Karaindrou ayrıca Jules Dassin ve Chris Marker gibi önemli Avrupalı yönetmenlerle de çalıştı. Filmler için yaptığı, başarılı albümlerden sonra Karaindrou, tiyatro oyunları için de müzikler yazıp seslendirdi.

Karaindrou 26 Mart Perşembe akşamı şef Ender Sakpınar yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Türk-Yunan Dostluk Konseri başlığı altında bir konser verecek.
Eleni Karaindrou albümleri için lütfen tıklayın.
http://www.bursasenfoni.gov.tr/

Haber Görselleri
str_FileName
Arşiv
Feedburner E-Bülten
Feedburner e-bülten listemize abone olun, yeni albüm ve haberleri ilk siz öğrenin.
E-Posta:
Önemli!
 • Lütfen açılan pencereye onay kodunu yazınız.
 • Üyelik e-posta onayı gerektirmektedir. Üyeliğinizin aktif olabilmesi için e-postanıza gönderilen onay linkini tıklamayı unutmayınız.
 • En Çok Satanlar
    In Concert (w/Zubin Mehta) In Concert (w/Zubin Mehta)
  Güher & Süher Pekinel
    Dream A Little Dream Dream A Little Dream
  Pink MartiniThe Von Trapps
    Beethoven: Piano Con. No.3, Piano Son. Nos.32-14 Beethoven: Piano Con. No.3, Piano Son. Nos.32-14
  Fazıl Say
    The Collection The Collection
  Katie Melua
    Bizim Adalar Bizim Adalar
  Nedim HazarVassiliki Papageorgiou
    Get Happy Get Happy
  Pink Martini
    Bir Parça Ay Biraz Kuş Bir Parça Ay Biraz Kuş
  Çağıl Kaya
    Sayat-Nova: Songs of my Ancestors Sayat-Nova: Songs of my Ancestors
  Armen Donelian
    Bizim Adalar (Film) Bizim Adalar (Film)
  Nedim Hazar
    Piece by Piece - Special Bonus Edition Piece by Piece - Special Bonus Edition
  Katie Melua
  A.K. Müzik © 2005 - 2020
  Developed By: invenera